U Privrednoj komori Beograda, a u organizaciji Privredne komore i Udruženja JAKTA, održan je 28.04.2010.g. okrugli sto pod nazivom “Odgovorno priredjivanje igara na sreću u Srbiji”. Jedan od učesnika ovog značajnog međunarodnog skupa bio je Dr Ivica Mladenović, predsednik udruženja građana za borbu protiv patološkog kockanja “Klub ŠANSA”. S obzirom da je tema eksplorisana sa različitih aspekata, Dr Mladenović je učesnicima skupa približio psihološko-psihijatriski aspekt odgovornog priredjivanja igara na sreću, posebno se fokusiravši na prevenciju problema patološkog kockanja. Takođe, Dr Mladenović je izneo i neke epidemiološke podatke, kao i procene broja patoloških kockara u Srbiji, ali i osoba koje problematično ili rizično kockaju.
Opširnije...Kada se uspostavi apstinencija od kockanja, uvek postoji rizik da se napravi recidiv (tj. ponovno vraćanje kockanju). Četiri elementa neophodna za recidiv i nastavak patološkog kockanja su:
• Rešenje: Pre nego što ponovo počnete da kockate, odluka da se kockate je već ranije donešena. Ako imate potrebu da se kockate: STANITE i pozovite nekoga, razgovarajte, razmislite o posledicama takve odluke, recite sebi „Samo danas neću da se kockam“ i nađite odmah nešto drugo da radite.
• Novac: Čovek bez novca ne može da se kocka. Otarasite se vaše kreditne kartice, neka neko drugi bude zadužen za novac.
• Vreme: Za kockanje je potrebno i vreme. Dobro isplaniran dan – bez minute previše slobodnog vremena.
• Igra: Strogo ću izbegavati mesta gde se kocka i društvo koje se kocka. Samo tako nećete doći u iskušenje!